Fundacja Eskadra Kościuszkowska miała zaszczyt zaprosić na niezwykłą wystawę „Dywizjon 303. Latająca Biblioteka” w Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie.

W niedzielę 26 listopada 2023 roku Fundacja Eskadra Kościuszkowska przedstawiła projekt zadania publicznego „Dywizjon 303. Latająca Biblioteka” a był to projekt inny niż wszystkie dotychczasowe. Zaprosiliśmy młodzież, całe rodziny na spotkanie, które mamy nadzieję zapamiętają na długo. Co takiego jest w nim było niezwykłego?

Zabraliśmy widza w niezwykłą podróż przenoszącą uczestników do książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303″, na lotnisko w Northolt, czasu Bitwy o Anglię w 1940 roku, gdzie można było „dotknąć” historii bohaterów Dywizjonu 303 przekazanej w sposób niezwykły.

Kolorytu nadały zadania do wykonania osadzone w realiach fabuły książki, dynamizm, ciekawy klimat, proste zasady oraz realizm dający młodszym i starszym dużo satysfakcji z podejmowania decyzji prowadzących do wyznaczonego celu.

Historia Dywizjonu 303 została zaprezentowana w sposób nowatorski, aktywny, a informacja historyczna związana z losami polskich pilotów-bohaterów książki, przyczyniła się do popularyzacji dziedzictwa o znaczeniu narodowym i ponadnarodowym. Zależało nam na pozyskaniu (odzyskaniu) przede wszystkim widza młodego, zamkniętego w wirtualnym świecie telefonów i tabletów, pustych informacji i zagubienia pozbawionego wartości wyższych. Odzyskanie przez młodych wartości i postaw pilotów Dywizjonu 303 będzie najlepszą nagrodą z realizacji projektu.

Zamiast odczytu i pokrytego pajęczyną nudy referatu, historia opowiedziana z pasją, pokazana w aktywny, nowoczesny, fascynujący i budzący emocje sposób. Pobudzająca do refleksji, dająca współczesnym szansę poznania, oraz zrozumienia patriotycznych postaw z głęboką wiarą i przekonaniem, że szlachetne wartości oraz cechy „Tych nielicznych” wciąż mają aktualną moc oraz znaczenie wychowawcze i edukacyjne służące przywracaniu pamięci o bohaterstwie Polaków.

Historia była dosłownie w rękach odbiorcy, podejmującego decyzje, wchodzącego w interakcje z przygotowanymi grafikami treści aktywnych, poprzez wykonywanie zadań rozwiązywanie zagadek, aktywowanie ruchomych rozwiązań techniczno-graficznych wzorowanych na technikach książki 3D (Pop-Up), czy doświadczanie przestrzeni w technice zdjęć i ilustracji stereoskopowych i anaglifowych.

Mamy nadzieje, że Fundacja Eskadra Kościuszkowska spełniła nadzieje Witolda Urbanowicza, Dowódcy 303 SQ, oraz bohatera książki Arkadego Fiedlera, „Dywizjon 303″, który powiedział:

„Nie można mieć pretensji, że obcy zapomną, ale należy mieć nadzieję, że swoi zapamiętają, bo nie tylko o Anglię była to bitwa”

Na pytania dzieci, czy przyjedziemy do nich za rok ? Odpowiadamy.

Z wielką przyjemnością ! Wasz uśmiech, radość odkrywania, pasja i zaangażowanie jest dla nas najlepszą nagrodą !

W następnym roku w gościnnej bibliotece zawsze uśmiechniętej Pani Dyrektor Katarzyny Janickiej i jej wspaniałego Zespołu, planujemy projekt „Kościuszkowska Szkoła Orląt” skierowany do najmłodszego widza. Będzie tam pełno niezwykłych doświadczeń i wesołej nauki, oraz …

… niech to będzie naszą słodką tajemnicą.

Nie wymieniając nikogo z nazwiska (mamy nadzieje, że będzie to nam wybaczone) chciałem podziękować wszystkim Ludziom dobrego serca, za okazaną nam pomoc w trakcie przygotowania i realizacji „Dywizjonu 303. Latającej Biblioteki”.

Dzięki Wam przekonaliśmy się jak wielu mamy Przyjaciół oraz jak wielu z Was pragnie dbać o wielką historię sławnego Dywizjonu 303 i innych Polaków – lotników walczących nie tylko w Bitwie o Anglię.

W imieniu Fundacji Eskadra Kościuszkowska, serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam na nasze kolejne projekty i wydarzenia.

Prezes Fundacji Eskadra Kościuszkowska, Dariusz Wilczewski.

Zadanie publiczne „Dywizjon 303. Latająca Biblioteka” było współfinansowane ze środków Powiatu Konińskiego.