Znamy nazwiska konińskich „Wolontariuszy Roku 2023”. Zostały one ogłoszone we wtorkowy wieczór (5 grudnia), w Międzynarodowym Dniu Wolontariuszy, podczas gali zorganizowanej w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie (MDK).

Jak przypomniał Bartosz Jędrzejczak, kierownik konińskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, współprowadzący z dyrektor MDK Lucyną Lenard-Woźniak wieczorną uroczystość, po 3-letniej pandemicznej przerwie konkurs wrócił „na swoje miejsce”. Jego organizatorem jest Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego (KRDPP), której przewodzi Marika Kalczyńska.

W tegorocznej odsłonie konkursu „Wolontariusz Roku 2023” najaktywniejszych, najbardziej oddanych pasji i obdarzonych niezaprzeczalną charyzmą wolontariuszy wybierano w dwóch kategoriach. Tytuł „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” (zgłoszenie przez organizację) przypadł w udziale Anastasii Giantsios. Natomiast miano „Najlepszy młody wolontariusz” (zgłoszenie przez organizację lub placówkę oświatową) zdobyła Natalia Wróbel. Ta nowa kategoria konkursowa wprowadzona na wniosek konińskiej młodzieży.

Te wyróżnienia przypadły wam za dobro, którym bezinteresownie dzielicie się z innymi, a także organizacjom i placówkom inspirującym was do tego, aby pomagać innym. Także rodzinom i bliskim, dzięki którym macie potrzebę pomagania innym. Przyznam, że komisji było bardzo trudno dokonać wyboru, dlatego nominowała ona wszystkich, którzy do konkursu zostali zgłoszeni – poinformowała szefowa KRDPP Marika Kalczyńska.

Działania Anastasii Giantsios z konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce zrobiła olbrzymie wrażenie na członkach komisji konkursowej. – Bardzo mocno urzekło nas między innymi to, co pani Anastasia robiła dla opuszczonych, samotnych zwierząt na granicy, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. To jest jeden z kawałków, który składał się na cały obraz jej pracy– mówił Bartosz Jędrzejczak.

Laureatka tytułu „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” odpowiedziała skromnie: – Pomagam zwierzętom od 10 lat i nigdy tak naprawdę nie zostałam doceniona, w sumie nawet tego nie pragnęłam. Ale zawsze miło jest usłyszeć, że ktoś widzi, co robię i powie „dziękuję”.

Na jej słowa natychmiast zareagował prezydent Konina Piotr Korytkowski, który wręczał dyplomy i nagrody. – U mnie w domu jest przykład pracy między innymi pani Anastasii. Kotka, która przyjechała z Ukrainy i trafiła do konińskiego schroniska, już od prawie 2 lat mieszka w naszym domu. Nazywa się Zofia i jest przecudna!

Natomiast Natalia Wróbel na co dzień pomaga osobom z niepełnosprawnościami oraz zwierzętom. – Jestem w szoku! – powiedziała tuż po ogłoszeniu werdyktu. – Bardzo dziękuję za takie docenienie i za wszystko.

Tegoroczną edycję konkursu „Wolontariusz Roku” podsumował prezydent Konina Piotr Korytkowski. – To są tylko niektórzy pomagający, bo są też osoby chcące pozostać anonimowe. Jest ich w naszym mieście naprawdę bardzo dużo, dzięki takim ludziom mogą funkcjonować różnego rodzaju obszary związane z działalnością społeczną naszego samorządu – stwierdził Piotr Korytkowski. – Wszystkim tym, którzy byli aktywni w minionym roku bardzo dziękuję w imieniu całej społeczności naszego miasta. Tym, którzy wystąpili na scenie i zostali uhonorowani, a także tym, którzy gdzieś w ukryciu dalej pomagają. Kochani, jesteście nam potrzebni i róbcie tak dalej, a na pewno będzie to zauważone i docenione. Wszystkim wolontariuszom gratuluję i dziękuję. Życzę wspaniałych chwil w pracy. Realizujcie się w tym, co robicie.

Ogromnej radości i satysfakcji nie kryła Marika Kalczyńska. – Kochani wolontariusze, jesteście bohaterami dnia codziennego. Bardzo sobie życzę, żeby tak zostało. Zapraszam zwycięzców w każdej kategorii, by zostali honorowymi członkami Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Wtorkową uroczystość uświetniły znakomite występy dwóch wokalistek z MDK, podopiecznych Sylwii Dziardziel, Leny Andrzejewskiej i Marty Olejnik. Na koniec był też słodki poczęstunek.

Wyróżnieni w kategorii „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji”: Lidia Kostrzewa, Magdalena Gulajew – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie, Anna Kostrzewska, Fabian Koźlarek, Lena Kołodziej, Monika Kurek, Maciej Kurek – Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”, Magdalena Jacolik – Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Wielkopolski Filia Konin, Natalia Witerska, Liwia Kanarkiewicz – Stowarzyszenie Domów Pomocy Społecznej „Pomoc”, Aleksandra Witkowska, Ernest Bartycha – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie, Barbara Galas, Renata Paszkiet – Koniński Klub „Amazonki”, Dorian Jarek, Katarzyna Węgielnik, Maria Jucyk – Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Koninie, Piotr Tamborski, Błażej Płecki, Jakub Antoni Rzeszotarski – Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”, Antoni Zgierski – Bank Żywności w Koninie, Małgorzata Starosta, Jolanta Pietrzyk – Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie, Piotr Pęcherski – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Konin, Łukasz Rewers – Towarzystwo Przyjaciół Konina.
Wyróżnieni w kategorii „Najlepszy młody wolontariusz roku” otrzymali: Julia Nowaczewska – Stowarzyszenie M-LAB, Laura Mamot, Natalia Wiśniewska – Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie, Wiktoria Zakręta, Klaudia Szymczak – Zespół Szkół Technicznych w Koninie, Julia Konik, Kamil Wojewoda, Cezary Strugliński – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, Nikola Kolska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, Bartosz Augustyniak, Julia Szymfel – II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, Maja Badyniak – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie, Wanessa Borowska – III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, Julia Jaruzel, Julia Miżyńska – Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, Amelia Chomicz – Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich.