Senior w Centrum: premiera filmu ,,Przysięga Ireny” i spotkanie z Beatą Pisulą

Spotkanie z producentką Beatą Pisulą oraz seans filmu ,,Przysięga Ireny” – w ten sposób Kino Centrum zaprosiło do udziału w projekcie ,,Senior w Centrum”. W piątek, 19 kwietnia, film miał swoją premierę w kinach, była to również szczególna data – 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

Przed tym wyjątkowym seansem w Kinie Centrum każdy widz otrzymał żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci, solidarności i niezgody na okrucieństwo wojny. Koniński Dom Kultury przyłączył się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”.

Również w kwietniu 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta w Tarnopolu. I to właśnie tam przeniósł widzów film ,,Przysięga Ireny”. To prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta.

Do Kina Centrum specjalnie na spotkanie z seniorami z Konina przyjechała producentka filmu Beata Pisula, która prowadzi firmę K&K Film Selekt, a wyprodukowała już takie filmy jak ,,Dzieci Ireny Sendlerowej”, ,,Amok”, ,,O psie, który jeździł koleją”, ,,W nich cała nadzieja”.

Światowa premiera filmu ,,Przysięga Ireny” miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. A 19 kwietnia obraz miał premierę w kinach Polsce i Kanadzie, które są koproducentami tego filmu.

Pokazy przedpremierowe odbyły się już 16 i 17 kwietnia w Warszawie i Lublinie. Uczestniczyli w nich aktorzy, przyjechał również Roman Haller – jedyny żyjący jeszcze człowiek uratowany przez Irenę Gut. Nie zgodziła się ona na aborcję, gdy okazało się, że jego rodzice, których ukrywała, spodziewają się dziecka.

Beata Pisula opowiedziała widzom Kina Centrum o tej niezwykłej historii, o przesłaniu filmu i przysiędze, którą złożyła Irena Gut – że będzie się starała uratować tyle istnień, ile zdoła. A także o tym, że dobro zawsze wraca.

Bardzo ciekawie opowiadała również o samym tworzeniu filmu, o tym jak powstał scenariusz, miejscach, gdzie kręcono film. A także o pracy z aktorami – wśród polskich aktorów, którzy zagrali w filmie ,,Przysięga Ireny” znaleźli się m.in.: Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Irena Melcer, Maciej Nawrocki, Tomasz Tyndyk, Aleksander Milicevic, Eryk Kulm Jr.

Warto przypomnieć, że w 1982 Irena Gut-Opdyke została odznaczona medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Z końcem lat 40. wyjechała do USA – i to tam w 1999 roku, na 4 lata przed śmiercią opublikowała swoje wspomnienia, które w 2010 roku doczekały się także polskiego wydania. Pamiętniki Ireny Gut zatytułowane są ,,Ratowałam od Zagłady”.

Film ,,Przysięga Ireny” będzie można obejrzeć w Kinie Centrum do 25 kwietnia.

Zapraszamy również do udziału w kolejnych odsłonach projektu ,,Senior w Centrum”. Spotkania będą się odbywały cyklicznie. Będą to zawsze ciekawi goście i dobre filmy.