Wieża została wybudowana w 1924 roku, według projektu inżyniera Stanisława Zawadzkiego. Jest to konstrukcja żelbetowa, o wysokości 30,17 metrów. Wieża posiada dwa zbiorniki na wodę, o łącznej pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Koninie pełniła funkcje użytkowe do 1995 roku. Następnie została przekazana do użytku Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Obecnie mieści się w niej Galeria Sztuki „Wieża
Ciśnień”.

Wieża ciśnień w Koninie jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i kulturowym, który stanowi świadectwo rozwoju techniki i urbanistyki w tamtym okresie.


Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Koninie:

 • Wieża jest konstrukcją żelbetową, co było nowatorskim rozwiązaniem w tamtym okresie.
 • Wieża została zbudowana w stylu modernistycznym, z elementami art deco.
 • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do magazynowania amunicji.
 • W latach 90. XX wieku wieża była remontowana.
  Wieża ciśnień w Koninie jest cennym zabytkiem, który warto zobaczyć. Jest to ciekawy obiekt turystyczny, który stanowi świadectwo historii miasta. Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który ma na celu utrzymanie i kontrolę ciśnienia wody w systemie. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody na odpowiedniej wysokości oraz zapewnienie ciśnienia grawitacyjnego do efektywnego dostarczania wody do użytkowników na różnych poziomach terenu.
 • Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:
 • Zbiornik na wodę: To główny element wieży ciśnień. Zbiornik ten umieszczony jest na szczycie konstrukcji i służy do przechowywania wody. Może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy kombinacja obu. Materiał, z którego wykonany jest zbiornik, musi być odporny na korozję i utrzymanie czystości wody.
 • Podłączenie do sieci wodociągowej: Wieża ciśnień jest podłączona do głównej sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody do zbiornika.
 • Ciśnienie grawitacyjne: Woda zgromadzona w zbiorniku wywiera ciśnienie na dolną część zbiornika i na rury prowadzące w dół. To ciśnienie grawitacyjne pozwala na dystrybucję wody do obszarów znajdujących się na niższych poziomach.
 • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażane w mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory zwrotne czy zawory bezpieczeństwa, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.
 • Grawitacyjna dystrybucja: Woda jest dostarczana do użytkowników zgodnie z zasadą grawitacyjnej dystrybucji. Im wyżej umiejscowiona jest wieża, tym większe ciśnienie wody można osiągnąć na niższych poziomach terenu.
  Wieża ciśnień jest szczególnie przydatna w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe może być niewystarczające. Stosując wieżę ciśnień, można skutecznie dostarczać wodę mieszkańcom i firmom, niezależnie od ukształtowania terenu.
KONIN 09.10.1998