„Czy Wincenty Witos był jednym z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej?”. Na ten temat spierać się będą uczestnicy debaty oksfordzkiej, która odbędzie się 23 maja w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

 W styczniu 2024 roku minęło 150 lat od narodzin Wincentego Witosa. Dla upamiętnienia tej rocznicy oraz w uznaniu wybitnych zasług przywódcy ruchu ludowego, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Z tej okazji samorządy w całej Polsce zaplanowały szereg wydarzeń poświęconych politykowi zaangażowanemu w odbudowę państwa polskiego.

Wpisując się w obchody Roku Wincentego Witosa, samorząd powiatu konińskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Akademia Nauk Stosowanych podjęli się organizacji wydarzenia przybliżającego postać zaliczaną do grona Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie w formule debaty oksfordzkiej przygotowali i poprowadzą uczniowie z konińskiego liceum. Poprzedzi ją wykład prof. dr. Józefa Zycha – prawnika konstytucjonalisty, byłego marszałka Sejmu RP, ikony polskiego parlamentaryzmu, a także współtwórcy wniosku kasacyjnego w procesie brzeskim – który przybliży rolę Wincentego Witosa w procesie odzyskania niepodległości Polski i jego działalności publicznej w okresie 20-lecia międzywojennego.

Debata nad tezą „Czy Wincenty Witos był jednym z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej?” odbędzie się 23 maja w auli ANS w Koninie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 13.00.

Serdecznie zapraszamy.

Marta J. Bagrowska

Powiatowy rzecznik prasowy