Wystawa „Piloci” zakończyła się projektowo. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za spotkania, pytania i liczne deklaracje współpracy. Wasza obecność na wystawie przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Łączy nas piękna historia Pilotów Rzeczypospolitej. Za wszelkie okazane wsparcie i życzliwość z całego serca dziękujemy, w szczególności: Wójtowi Gminy Kazimierz Biskupi Panu Grzegorzowi Maciejewskiemu, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim Panu Jerzemu Maciejewksiemu, Pani Karolinie Górny, Panu Marcinowi Olińskiemu za rewelacyjny materiał filmowy https://www.youtube.com/watch?v=zyJE5iQmCiU, Pani Ani Sypniewskiej, Panu Staroście Konińskiemu Stanisławowi Bielikowi, Z-cy Naczelnika Wydziału, Pełnomocnikowi ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Innymi Uprawnionymi Podmiotami Panu Krzysztofowi Czajkowskiemu, oraz współpracownikom z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Konińskiego.

Zapytacie, co dalej ? Już dzisiaj zapraszamy w terminie 1 – 4 września na kolejną wystawę „Braterstwo Orłów” w której opowiemy o polskich i amerykańskich Pilotach, których piękna historia złączyła w walce o Wolność Waszą i Naszą. Wystawę będzie można obejrzeć w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie ul. 3 Maja 1/3.

Wystawa „Piloci” poświęcona była polskim pilotom i ich pełnej przygód drodze, którą przeszli broniąc nie tylko angielskiego nieba, ale także walcząc na wielu innych frontach II wojny światowej. Inicjatorem i autorem wystawy był Dariusz Wilczewski, prezes Fundacji Głos Koniński. Fundacja uzyskała dofinansowanie wystawy ze środków Starostwa Powiatu Konińskiego i była to już druga po 80.Rocznicy Bitwy o Anglię wystawą edukacyjna, skierowana w szczególności do dzieci i młodzieży w związku z realizacją podstawy programowej lektury szkolnej Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Odwiedziliśmy wtedy z wystawą 14 gmin powiatu konińskiego. Wracając do Wystawy „Piloci”.

Mamy nadzieje, że już wiecie skąd się wzięli nasi piloci w Dywizjonie 303 w Anglii, a długa droga jaką przeszli od 1939 roku przez Rumunię, Francję, Wielką Brytanię, aż w końcu walcząc na frontach II wojny światowej, jest dla nas przykładem, że nigdy nie należy się poddawać.

Jak mówił Witold Urbanowicz my Polacy „Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność”, czego przykładem są patriotyczne postawy Pilotów Rzeczypospolitej.

Wystawa „Piloci” została zbudowana z multimedialnych plansz pełnych zdjęć, na których widać ludzkie emocje. Były to starannie wybrane epizody z II wojny światowej: Wrześniowe niebo 1939” „Francja 1940” „Wielka ucieczka”, „Cyrk Skalskiego 1943”, kampania „afrykańska”, ewakuacja z Rumunii do Francji, bitwa o Wielką Brytanię. Można było usłyszeć wypowiedzi polskich pilotów, przemówień…

W związku z licznymi zaproszeniami do szkół, uprzejmie informujemy, że będzie to dla nas wielki zaszczyt gościć u Was i móc opowiadać o Pilotach, nie tylko tych z Dywizjonu 303.

Spotykamy się po wakacjach. Mając w sercu głęboko wyryte słowa Witolda Urbanowicza „Nie można mieć żalu, gdy zapomną obcy. Ale można mieć nadzieję, że może swoi zapamiętają, bo nie tylko o Wielką Brytanię była to bitwa”, mamy poczucie zrobienia czegoś dobrego i ważnego, zarówno dla pamięci o naszych Bohaterskich Pilotach jak i dla tych wszystkich, który o bohaterstwie Naszych chcą pamiętać.

Dariusz Wilczewski, Fundacja Głos Koniński