Wystawa „Braterstwo Orłów” to projekt edukacyjny, w którym opowiedzieliśmy o polskich i amerykańskich Pilotach, których piękna historia złączyła w walce o Wolność Waszą i Naszą.

Cofnęliśmy się do czasów wojny polsko – bolszewickiej, by poznać kilkunastu Amerykanów, którzy zgłosili się ochotniczo, aby bronić Polski przed sowieckim najazdem. Poznaliśmy inicjatora przedsięwzięcia Meriana Copera, człowieka, którego życiorys jest gotowym scenariuszem na film. Wraz z grupą przyjaciół by spłacić dług honorowy zaciągnięty przez swój kraj wobec Polaków walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych, stworzył Eskadrę im. Tadeusza Kościuszki, która była postrachem słynnej Konnej Armii Budionnego. Trzech z nich zginęło, pozostali wrócili do kraju odznaczeni, między innymi Krzyżami Virtuti Militari.

Kolejną postacią wystawy był Amerykanin polskiego pochodzenia Franciszek Gabreski, który będąc amerykańskim pilotem, dołączył do 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego” walcząc ramię w ramię z Polakami w obronie angielskiego nieba. Wielokrotnie wspominał jak wiele nauczył się od Polaków, i jak ta nauka przyczyniła się do jego późniejszych sukcesów.

Poznaliśmy polskiego asa, pilota Witolda Urbanowicza, jedynego Polaka, który w czasie II wojny światowej czynnie walczył z Japończykami, latając z Amerykanami w legendarnych „Latających Tygrysach”.

Opowiedzieliśmy też o amerykańskiej pomocy dla Powstania Warszawskiego oraz kulisach operacji FRANTIC-7.

Mamy nadzieję, ze wystawa zachęciła pasjonatów historii do prezentacji swoich zbiorów podczas wystaw, które w znakomity sposób mogą uzupełnić obchody świąt narodowych oraz innych wydarzeń organizowanych przez miasto Konin.

Wystawę było można obejrzeć bezpłatnie w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie ul. 3 Maja 1/3 w dniach 1-4 września 2021.

Wystawa została współfinansowana ze środków budżetu Miasta Konina. Zapraszam.

Dariusz Wilczewski, Fundacja Głos Koniński

#Energialudzi#Konin_Tu_plynie_energia#BraterstwoOrłów