Dziękujemy za tak liczną obecność na otwarciu wystawy „Uzdrowisko. Prace z kolekcji Grzegorza Schmidta”, na której prezentujemy prawie sto prac niemal czterdziestu artystów.

Ten, niezwykły wieczór to dopiero początek naszej przygody, więc mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w tak znakomitym gronie!

Pomysł na prezentowanie w Muzeum Okręgowym w Koninie zbiorów konińskich kolekcjonerów sztuki pojawił się dwa lata temu. Niestety jednak, po otwarciu jesienią 2019 roku pierwszej wystawy z cyklu „Kolekcje”, nasze dalsze plany pokrzyżowała pandemia.

Po pewnym czasie, oswajając się z nowymi okolicznościami, wróciliśmy do działania i rozpoczęliśmy planowanie kolejnych wystaw. Właśnie wtedy pojawił się pomysł współpracy z Grzegorzem Schmidtem. Zbudowane w przemyślany sposób zbiory oraz wrażliwość i wiedza Kolekcjonera zrobiła na nas duże wrażenie. Wiedzieliśmy, że zaprezentujemy publiczności wystawę szczególną.

Grzegorz Schmidt nie tylko udostępnił nam swoje zbiory, ale również aktywnie pracował nad koncepcją ekspozycji. Początkowe plany ewoluowały, ostatecznie wystawa została pomyślana w dwóch odsłonach. Pierwsza ma charakter przeglądowy, ukazuje nie tylko najcenniejsze, najciekawsze prace z liczących prawie 200 dzieł zbiorów, ale także przybliża zainteresowania i działalność samego Kolekcjonera, który jest autorem kilku filmów o artystach i związanych z nimi miejscach.

Wśród zaprezentowanych dzieł znalazły się między innymi prace takich artystów jak Jan Berdyszak, Marek Chlanda, Ignacy Czwartos, Koji Kamoji czy Piotr Lutyński. „Uzdrowisko”, bo właśnie taki tytuł nosi przygotowana przez nas wystawa, to zaproszenie do wewnętrznego świata Kolekcjonera.

Wstępując w jego rzeczywistość, zapoznajemy się nie tylko z osobistymi wyborami, ale również mamy dostęp do prywatnych myśli, refleksji oraz przede wszystkim poznajemy pewien proces przemiany. Tytułowe „Uzdrowisko” stara się odpowiedzieć na pytanie „Co sztuka z nami robi”?

Tworząc wystawę, staraliśmy się odsłonić pewien potencjał tkwiący w dziele sztuki, który na każdego odbiorcę może oddziaływać odmiennie. Pomimo, że nie można utożsamić się z figurą kolekcjonera i stworzyć identyczną narrację zbudowaną z jego zbiorów, możliwość konfrontacji ze sztuką pozwala dowiedzieć się, co ona przed nami odkrywa. I właśnie to spotkanie dzieło-widz jest istotą naszej wystawy.

Jesteśmy przekonani, że nasza wystawa będzie niezapomnianą okazją do zapoznania się z wieloma znakomitymi działami powojennej sztuki polskiej, pozwoli także przybliżyć widzom złożone racjonalizacje i emocje stojące za samym fenomenem kolekcjonowania sztuki.    

Kuratorzy: Monika Marciniak, Jakub Dąbrowski, Jan Trzupek, Grzegorz SchmidtWspółorganizator: Fundacja Ładne Życie

Zdjęcia Maciej Sypniewski

Muzeum Okręgowe w Koninie