Kolonie Małych Odkrywców, gdzie wiele rzeczy dzieje się po raz pierwszy w życiu.

Dobiegają końca kolonie Małych Odkrywców dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dla wielu z nich to pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców, to także możliwość spróbowania wielu rzeczy po raz pierwszy w życiu! Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ organizuje kolonie Małych Odkrywców od 2015 roku.

– Kuba właśnie podczas tych kolonii pierwszy raz płynął kajakiem, Maksiu spróbował gry w koszykówkę na wózku, a mała Sofia była na pierwszej prawdziwej dyskotece! Dzieci mają okazję zdobywania różnych sprawności, dokładnie tak, jak na obozach harcerskich, które organizował Doktor Piotr Janaszek nad Gopłem – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji.

Olimpiada sportowa z udziałem gości!
Wakacyjną tradycją są spotkania Przyjaciół Małych Odkrywców, które odbywają się pod koniec kolonii. To dzięki nim udział w koloniach jest BEZPŁATNY! W tym roku 30.08. przyjechali do Mikorzyna przedstawiciele firm, a także osoby prywatne – darczyńcy, dzięki którym 50 dzieci ma wspaniałe kolonie! Idea tych spotkań jest taka, aby goście włączali się w różne aktywności i bawili się z dziećmi. Podczas olimpiady sportowej Mali Odkrywcy mieli do wykonania różne zadania, m.in. slalom z piłką, rzut do celu, sprint, strzał na bramkę, czy pompki na wózkach.

– Konkurencje sportowe dopasowujemy do możliwości dzieci. Większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, ale to nie przeszkadza, aby wykonywały różne zadania. W razie potrzeby modyfikujemy konkurencję tak, aby wszyscy mogli wziąć udział w Olimpiadzie. – podkreśla Ewa Maciejewska, kierownik kolonii.

Emocje były naprawdę duże. Goście towarzyszyli i kibicowali młodym zawodnikom, mierzyli czas, stali na bramce i sami próbowali wykonać niektóre zadania! Prawdziwym hitem był symulator jazdy po autostradzie i możliwość zdobycia sprawności „kierowca”!

Po raz pierwszy w koloniach wzięły też udział dzieci z Ukrainy – dzieci z niepełnosprawnością, które od początku wojny są pod opieką Fundacji PODAJ DALEJ i pełnosprawne. Dla tych dzieci to szansa na oderwanie myśli od smutnych, a często traumatycznych wspomnień i poznanie nowych koleżanek i kolegów.

Podczas spotkania Przyjaciół Małych Odkrywców goście mieli też okazję porozmawiać z dziećmi, posłuchać ich wrażeń z kolonii i przekonać się, że okazana pomoc przełożyła się na wiele dobrego.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ