W ramach odbywającego się w dniach od 29 września – 1 października 2023 r. „Weekendu seniora z kulturą” – akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, mieliśmy dziś przyjemność gościć, co nas zawsze cieszy – licznie przybyłą grupę zaprzyjaźnionych z biblioteką seniorów, którą przywitał dyrektor MBP w Koninie Damian Kruczkowski wraz z kierowniczką Wypożyczalni Głównej Jolanta Kaczyńska oraz Renata Wojciechowska i Sylwia Karbowska. Wśród seniorów obecna była grupa ukraińskich seniorek, które zdecydowały, że również będą uczestniczyły w spotkaniach grupy Laboratorium Dojrzałości przy MBP w Koninie. Towarzyszyła im jako tłumaczka Olena Satanivska, która od września b.r. dołączyła do grona pracowników naszej biblioteki.

Data 30 września to data zbieżna dla dwu ciekawych inicjatyw, bo dziś też przypada, organizowane po raz ósmy, pod patronatem Polski Instytut Sztuki FilmowejŚwięto Kina. Historia kina niemal od samego zarania jest również historią wzajemnych zależności między filmem a literaturą, toteż nie mogliśmy odmówić sobie sposobności zaprezentowania szczególnie, według nas, interesujących adaptacji filmowych literatury, w które zasobna jest nasza Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych. Prezentację przeprowadziły Renata Wojciechowska i nasza wolontariuszka Pani Sylwia Karbowska, która jest m.in. autorką bloga literackiego na Instagramie @sylwia_czyta_zawsze_i_wszedzie.

Niejako kontynuacją tematu adaptacji, tyle że nie filmowych a muzycznych, był mini-recital, znanej zapewne już dla wielu z Państwa – Pani Suzanna Raiton Linchak. To była prawdziwa uczta dla uszu uczestników spotkania.

Bardzo przyjemnym zwieńczeniem tego dnia i przysłowiową „wisienką na torcie” tego spotkania był sam tort (jak okazały, tak i pyszny) i nasze wspólne przy nim pogawędki.

📷 Jolanta Kaczyńska