W zeszłym tygodniu bawił w Koninie Konsul polski z Leningradu p. Inż. Heliodor Sztark, który przybył do Konina w odwiedziny do swej rodziny. Pan Konsul Sztark odwiedził również naszą redakcję i łaskawie przyobiecał nadesłać nam przy sposobności korespondencje o przejawach życia w Sowdepji.

Głos Koniński nr 31 Sobota 7 Sierpnia 1926 r.

W Szczecinie pamiętają i szanują naszego Rodaka z Konina.Heliodor Sztark (ur. 28 marca 1886 w Koninie, zm. 3 lutego 1969 w Weslaco, Teksas) – inżynier budownictwa, dyplomata, urzędnik konsularny, wykładowca akademicki, meloman.Syn Daniela i Natalii z d. Peczke. Absolwent politechnik – w Darmstadt (Technische Hochschule zu Darmstadt) i Brnie (C. k. česká technická vysoká škola Františka Josefa v Brně).

Był zatrudniony w Łodzi (Lolat Eisenbeton), Warszawie, Moskwie, na Białorusi oraz na kolei Murmańskiej (1915-1918). Z ramienia Polskiej Misji Wojskowej prowadził biuro werbunkowo-rejestracyjne w Archangielsku (1919). W tymże roku powraca do kraju podejmując służbę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, m.in. na stanowiskach – wicekonsula w Kolonii (1919-), konsula w Leningradzie (1922-1929), konsula generalnego w Szczecinie (1931-1938), likwidatora poselstwa w Wiedniu w randze konsula gen. (1938) i konsula gen. w Pittsburghu (1938-1945).

Następnie osiadł w Weslaco w Teksasie, m.in. prowadząc lektorat z języka rosyjskiego w Pan American College w Edinburgu (obecnie University of Texas Rio Grande Valley) i w bazie lotniczej w Harlingen (Harlingen Air Force Base) oraz propagując utwory Chopina, Karłowicza i Szymanowskiego. Władał również angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

Został pochowany na cmentarzu katolickim w dolinie rzeki Rio Grande.Odznaczony m.in. Medalem Niepodległości, Polonia Restituta, belgijskim orderem Leopolda II, francuską Legią Honorową, i watykańskim Ordine Equestre de S. Gregorio Magno.

źródło Wikipedia