W tym roku 1 marca to dla Nadleśnictwa Konin nie tylko obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ale również uroczystość powołania nowego nadleśniczego.

W trakcie narady gospodarczej w siedzibie Nadleśnictwa Konin Andrzej Konieczny Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu powołał Jerzego Sosińskiego na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Konin.

Jerzy Sosiński jest absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczął w 1993 roku na stanowisku stażysty w Nadleśnictwie Turek, gdzie pracował na różnych stanowiskach do połowy lutego tego roku – przez ostatnie 14 lat jako inżynier nadzoru. Od 15 lutego 2022 r. objął funkcję pełniącego obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Konin.

Po uroczystości powołania nadleśniczego, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja złożona z Roberta Popkowskiego – Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Andrzeja Koniecznego – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Cezarego Majora – Naczelnika Wydziału Organizacji i Kadr Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Wiktorii Popkowskiej reprezentującej Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Jerzego Sosińskiego i Marka Górczaka reprezentujących Nadleśnictwo Konin złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym bohaterom batalionu „Pociąg” Komendy Powiatowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Koninie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w trakcie swojej przemowy odniósł się do bohaterstwa, jakim wykazali się „żołnierze niezłomni”, wspominając historię Danuty Siedzikówny – ps. Inka, która mając zaledwie 15 lat, w grudniu 1943 r. złożyła przysięgę Armii Krajowej. W lipcu 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i w sierpniu została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok śmierci na zaledwie 18-letniej sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 r. ustanowił dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Nadleśnictwo Konin