Cysterski dzwon w konińskim ratuszu Czy wiesz, że wznosząca się ponad dachem ratusza niewysoka wieża zegarowa kryje dzwon pochodzący ze skasowanego klasztoru Cystersów w Lądzie ?

Tak więc codziennie kolejne godziny obwieszczane są miastu czystym dźwiękiem cysterskiego dzwonu. Jakie jeszcze tajemnice kryje koniński ratusz ?

Pierwotnie ratusz stał na środku rynku.

Jego gotycki gmach spłonął w 1707 roku, a wniesiony w latach osiemdziesiątych XVIII w. nowy budynek, został zniszczony podczas pożaru miasta w 1796 roku.

Władze pruskie przeniosły siedzibę władz miejskich na nowe miejsce. Obecny budynek powstał na przełomie XVIII i XIX w.

Klasycystyczny ratusz, zaprojektowany przez Andrzeja Pelletiera, został wybudowany między 1796 a 1803 na ówczesnym rynku, o średniowiecznym układzie urbanistycznym i kształcie mocno wydłużonego wrzeciona na osi N-S.

Restaurowany w latach 1916–1917, wpisany do rejestru zabytków w 1953. Ze względu na ograniczoną szerokość rynku, rozchodzące się jezdnie, przyległe do ścian ratusza, „uformowały” nietypowe ustawienie bocznych ścian i dlatego rzut tego 2-kondygnacyjnego budynku ma kształt trapezu.

Dach jest 4-spadowy, pokryty dachówką, ale przez nietypowy rzut posiada unikatowe połacie boczne – płaszczyzny prostokreślne o kształcie paraboloid hiperbolicznych.

Ratusz ma nadbudowaną osiemnastowieczną wieżą zegarową licowaną drewnem (zegar pochodzi z klasztoru w Lądzie). Fronton z 4 kolumnami doryckimi wielkiego porządku i trójkątnym tympanonem z herbem Konina. Wnętrza przyozdobione są witrażami z początku XX w., a sufit Sali Rady Miejskiej – stiukowym plafonem.

źródło: fotopolska