Ogłaszamy konkurs!!!

Jeśli chcecie wspólnie z nami realizować swoje pomysły i zaangażować społeczeństwo ZAPRASZAMY. Pomożemy zrealizować Wasze pomysły 😍😍😍

Zadanie realizowane ze środków finansowych z budżetu Priorytetu 4 Kierunek interwencji 4.1 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025BLISKO- BIBLIOTEKA / LOKALNOŚC / INICJATYWY / SPOŁECZNOŚĆ / KOOPERACJA / ODDOLNOŚĆ

Regulamin konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie pt. „Razem jest nam dobrze!’’ w ramach programu „BLISKO” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

§1 Postanowienia ogólne

1. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki przeprowadzenia oraz uczestniczenia w konkursie na realizację inicjatywy kulturalno-edukacyjnej w ramach Zadania „Razem jest nam dobrze!” zwanego w dalszej części Regulaminu „Konkursem”.

2. Organizatorem i koordynatorem Konkursu jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie, ul. Piotrkowska 8, 62-610 Sompolno, zwana dalej MGBP w Sompolnie.

3. Konkurs jest częścią zadania „Razem jest nam dobrze!” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

4. Celem konkursu jest: ◦ realizacja zadań ukierunkowanych na wzmocnienie roli MGBP w Sompolnie jako „trzeciego miejsca” – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, aktywności czytelniczej, odpoczynku i integracji społeczności miasta i gminy Sompolna, ◦ wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych i projektów edukacyjno- animacyjnych, ◦ nawiązanie i pogłębienie współpracy z aktywnymi społecznie i kulturalnie mieszkańcami miasta i gminy Sompolno, ◦ wspólna realizacja zgłoszonych pomysłów inicjatyw lokalnych, ◦ aktywizacja czytelnictwa.

5. W naborze wniosków na inicjatywy oddolne można zgłaszać pomysły wpisujące się w obszar działań edukacyjno-animacyjnych aktywizujących dzieci, młodzież, osoby dorosłe i przyczyniających się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa kulturze społeczności lokalnej miasta i gminy Sompolno.

6. Wnioskodawcami mogą być mieszkańcy miasta i gminy Sompolno występujący jako grupa nieformalna, osoba prywatna lub organizacja pozarządowa.

7. Jeden Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek.

8. Wnioskodawcy niepełnoletni muszą mieć pełnoletniego opiekuna oraz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

9. Wybrane inicjatywy muszą spełniać następujące warunki: ◦ pomysł Wnioskodawcy powinien być autorski i wynikać z konkretnych potrzeb, ◦ powinien być skierowany do mieszkańców miasta i gminy Sompolno i realizowany na terenie miasta i gminy Sompolno, ◦ powinien posiadać jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania skierowane do określonej grupy odbiorców a koszty realizacji zadania powinny być zgodne z kwalifikowanymi kosztami realizacji określonymi w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu, ◦ wykorzystywać zasoby lokalne (ludzi, organizacji, przestrzeni, infrastruktury),

◦ zakładać wkład własnej pracy Wnioskodawcy w realizację inicjatywy (wolontariat),

◦ zakładać realizację projektu w terminie między 1 lipca do 27 października 2023 r.,

◦ inicjatywa musi mieć charakter bezpłatny (od uczestników nie mogą byćpobierane żadne opłaty),

◦ działania powinny być ukierunkowane na promocję czytelnictwa.

10. Promowane będą projekty skierowane do grup dzieci, młodzieży, dorosłych.

§2 Organizacja Konkursu

1. Kwota przeznaczona na realizację zwycięskich inicjatyw w ramach konkursu wynosi 29 100 zł.

2. W ramach konkursu wybrane i zrealizowane zostaną min. 3 projekty edukacyjno–animacyjne wybrane ze zgłoszonych inicjatyw społeczności lokalnej. Maksymalna kwota dofinansowania jednej inicjatywy wynosi 9 700 zł.

3. Wydatki związane z realizacją projektu inicjatywy muszą spełniać warunek kosztu kwalifikowanego zgodnie z katalogiem Narodowego Centrum Kultury (Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu).

4. MGBP w Sompolnie ponosi wszelkie koszty związane z realizacją inicjatywy zgodną z preliminarzem kosztów projektu i wysokością przyznanego dofinansowania.

5. W uzasadnionych przypadkach MGBP w Sompolnie oraz powołana przez nią Komisja Konkursowa zastrzega sobie prawo do negocjacji z pomysłodawcami inicjatyw dotyczących zmniejszenia lub zwiększenia kwoty dofinansowania na realizację złożonego projektu inicjatywy lokalnej.

6. Rozliczeniem wspartych inicjatyw zajmować się będzie MGBP w Sompolnie.

7. Wydatki muszą zostać poniesione w okresie wskazanym w regulaminie, czyli w okresie od 1 lipca do 27 października 2023 r. Wydatki muszą być zatwierdzone przez MGBP w Sompolnie.

8. Gwarancją zobowiązań Wnioskodawcy projektu i MGBP w Sompolnie jest porozumienie, które zostanie zawarte pomiędzy obiema stronami. Integralną częścią porozumienia jest opis projektu i jego budżet.

9. MGBP w Sompolnie zapewnia Wnioskodawcy wsparcie merytoryczne, finansowe, promocyjne i infrastrukturalne przez cały czas trwania realizacji projektu

.§3 Tryb i termin zgłaszania inicjatyw

1. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie podpisanego wniosku o dotację na udostępnionym formularzu (Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu),osobiście w formie papierowej na adres: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie, ul. Piotrkowska 8, 62-610 Sompolno, W godzinach otwarcia Biblioteki, w kopercie z adnotacją „Konkurs na inicjatywy oddolne”.

2. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 2.04.2023 r. do 28.04.2023 r. (decyduje data wpływu wniosku do biblioteki).

3. Wnioski złożone po terminie określonym w pkt. 2 nie będą rozpatrywane.

4. Wniosek powinien być wypełniony komputerowo.

5. Rozpatrywane będą projekty złożone na oryginalnym formularzu zgłoszeniowym.

6. Formularz wniosku wraz z załącznikami będzie do pobrania na stronie internetowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie www.mgbp_sompolno@op.pl oraz na profilu FB w zakładce KONKURS – INICJATYWY ODDOLNE

7. Złożenie wniosku o dotację jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie i wykorzystywanie danych w celu realizacji zadania „Razem jest nam dobrze!” (Załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu).

8. Wybór inicjatyw nastąpi najpóźniej do 12.05.2023 r.

9. Informacja o wynikach konkursu zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej Miejsko-Gminnej biblioteki Publicznej w Sompolnie oraz profilu FB najpóźniej do 15.05.2023 r. (z wyjątkiem wydłużenia terminu w sytuacjach od nas niezależnych)

.§4 Komisja konkursowa i kryteria oceny

1. Oceny i wyboru zgłoszonych do Konkursu projektów inicjatyw dokona Komisja Konkursowa powołana przez MGBP w Sompolnie.

2. Ocena zgłoszonych inicjatyw społecznych przeprowadzona będzie w oparciu o kryteria zawarte w karcie oceny (Załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu).

3. Komisja Konkursowa dokona wyboru min. 3 inicjatyw do realizacji i dofinansowania.

4. Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyjęciem zadania do realizacji.

5. Zgłoszone wnioski poddane zostaną w pierwszym etapie ocenie formalnej, prowadzonej przez Komisję Konkursową.

6. Wnioski, których zgłoszenia będą posiadały błędy formalne, zostaną odrzucone. Pomysły, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, poddane zostaną ocenie merytorycznej.

7. Pozytywną ocenę formalną otrzymają zgłoszenia spełniające łącznie następujące warunki:

◦ zgłoszenia złożone w terminie podanym w niniejszym regulaminie,

◦ zgłoszenia kompletne, składające się z poprawnie wypełnionego formularza i podpisanej klauzuli informacyjnej,

◦ zgłoszenia sporządzone na właściwym formularzu,

◦ zgłoszenia opatrzone podpisem,

◦ zgłoszenia, w których okres realizacji pomysłu mieści się w terminach określonych w niniejszym regulaminie.

8. Zostanie utworzona lista rankingowa złożonych projektów. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo wyboru kolejnego wniosku na liście rankingowej, w przypadku złożenia rezygnacji przez wybranego Wnioskodawcę.

9. MGBP w Sompolnie zastrzega sobie prawo do kontaktu z Wnioskodawcami przed rozstrzygnięciem Konkursu, zwłaszcza w przypadku niejasności dotyczących wniosku.

10. MGBP w Sompolnie zastrzega sobie prawo odstąpienia od realizacji inicjatywy, jeśli zostaną ujawnione nowe okoliczności uniemożliwiające jej realizację i wyboru kolejnego wniosku na liście rankingowej.

11. Ostateczną decyzję o przyznaniu środków finansowych podejmuje MGBP w Sompolnie.

§5 Realizacja projektu

1. Realizowany projekt musi być aktywnie promowany w społeczności lokalnej.

2. Wszystkie materiały promujące zadanie muszą spełniać wymogi formalne projektu BLISKO i muszą zostać wcześniej zaakceptowane przez MGBP w Sompolnie.

3. Każda grupa realizująca projekt jest zobowiązana do przygotowania dokumentacji filmowej lub zdjęciowej z realizacji projektu (może mieć ona formę np. 5 minutowego filmu, animacji zdjęciowej z realizacji zadania). Dokumentacja ta zostanie opublikowana na stronie internetowej MGBP W Sompolnie oraz na profilu FB.

4. Jeśli efektem końcowym zadania będzie stworzenie wystawy, nagranie filmu czy wydanie książki, publikacja ta musi mieć formę ogólnodostępną (np. w formie wystawy czasowej, stałej, publikacji na stronie internetowej Biblioteki lub włączenia do księgozbioru Biblioteki).

§6 Dodatkowe informacje na temat naboru wniosków

1. Dodatkowe informacje można uzyskać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie.

2. Osoba do kontaktu: dyrektor MGBP w Sompolnie Katarzyna Janicka, e-mail: katarzyna.janicka.mgbp@op.pl, tel. 516 364 411§7

Postanowienia końcowe

1. Niniejszy Regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.mgbp_sompolno@op.pl oraz na profilu FB w sposób umożliwiający jego pobranie na urządzenie końcowe, przechowywanie i odtwarzanie w zwykłym toku czynności.

2. Postanowienia niniejszego Regulaminu podlegają przepisom prawa polskiego. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie znajdować będą powszechnie obowiązujące przepisy, a w szczególności przepisy Kodeksu Cywilnego oraz REGULAMIN KONKURSU W RAMACH KIERUNKU INTERWENCJI 4.1. BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ PRIORYTET 4 NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025 OPERATOR PRIORYTETU – NARODOWE CENTRUM KULTURY.

3. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany Regulaminu pod warunkiem, że taka zmiana nie naruszy praw nabytych Uczestnika.

4. Zasady udziału i przebiegu Konkursu określa wyłącznie niniejszy Regulamin Załącznik nr 1 do Regulamin konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie pt. „Razem jest nam dobrze!” w ramach programu „BLISKO” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Koszty kwalifikowane

1. Wykaz dotyczy wyłącznie kosztów realizowanych w ramach dofinansowania NCK.

2. Wydatki związane z realizacją zadania muszą spełniać następujące warunki (łącznie), tj. być:a. niezbędne dla realizacji zadania,b. efektywne i racjonalne,c. poniesione (opłacone) w okresie kwalifikowalności wydatków, tj. w okresie realizacji zadania,d. udokumentowane.

3. Za wydatki kwalifikowane uznaje się:

Rodzaj kosztu

1. Honoraria/wynagrodzenia za działania merytoryczne i obsługę zadania:

◦ osób koordynujących zadanie,

◦ twórców, artystów,

◦ instruktorów, prelegentów, prowadzących warsztaty i szkolenia,

◦ za obsługę kampanii promocyjnej,

◦ redaktorów i autorów tekstów do publikacji towarzyszących – z zastrzeżeniem § 3 ust. 4 i 5 Regulaminu*,

◦ członków jury,

◦ konferansjerów i osób prowadzących imprezy towarzyszące (np. koncerty, spotkania z artystami),◦ tłumaczy,

◦ pilotów/przewodników,

◦ opiekunów dzieci i/lub osób z niepełnosprawnościami uczestniczących w zadaniu,

◦ pracowników obsługi technicznej przedsięwzięć realizowanych w ramach zadania (np. sceny, nagłośnienia, oświetlenia, nagrań, strojenia instrumentów),Uwagi Koszty finansowane w oparciu o zawarte z wykonawcą przez beneficjenta:

• umowy o pracę wraz z niezbędnym oddelegowaniem lub dodatkowymaneksem zwiększającym wymiar/zakres etatu;

• umowy zlecenia/o dzieło wraz z rachunkiem;

• faktury (wystawiane przez firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą).

UWAGA! Łączne koszty obsługi prawnej, finansowej i księgowej oraz administracyjnej nie mogą wynosić więcej niż 15% kwoty dofinansowania! Uwaga! Do obsługi finansowej zadania nie zaliczają się koszty prowadzenia konta i przelewów bankowych!

2. Koszty związane z dostosowaniem działań i formy przekazu w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Z zastrzeżeniem § 3 ust. 4 i 5 oraz § 5 ust. 17 i18. Do tej pozycji kwalifikuje się m.in:◦ wynajem niezbędnego sprzętu ułatwiającego odbiór dóbr kultury;◦ opłata za dodatkową specjalistyczną usługę przewodnicką (np.audiodeskrypcyjną, migową);◦ przygotowanie i wykonanie ścieżek edukacyjnych (np. tyflografik, filmów w PJM/SJM/SKOGN);◦ przystosowanie stron internetowych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami;◦ przygotowanie aplikacji mobilnych.

3. Zakup materiałów (wraz z dostawą) niezbędnych do realizacji zadania (np.materiałów niezbędnych do archiwizacji i dokumentacji: tonery, płyty CD/DVD, pendrive, materiały biurowe), zajęć warsztatowych oraz przedsięwzięć artystycznych.

4. Scena i wyposażenie niezbędne do realizacji zadania:◦ montaż i demontaż/wynajem sceny/powierzchni wystawienniczej na potrzeby zadania,◦ wynajem niezbędnego sprzętu i wyposażenia (np. instrumenty, nagłośnienie, oświetlenie telebimy, rzutniki).

5. Scenografia i stroje:◦ projekt,◦ wykonanie (w tym koszt materiałów),◦ wypożyczenie.Z zastrzeżeniem § 5 ust. 18. W ramach tej kategorii nie jest możliwe uzupełnianieksięgozbiorów bibliotek oraz zakup książek – z wyłączeniem książek zakupionych w ramachprojektów edukacyjno-animacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 4. Dotyczy również środków do dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej.Z zastrzeżeniem § 5 ust. 18 Z wyłączeniem zakupu gotowych strojów i obuwia.

6. Koszty podróży/transportu: • uczestników i osób związanych z realizacją zadania,◦ scenografii,◦ instrumentów,◦ elementów wyposażenia technicznego/sceny.

7. Koszty związane z wydaniem publikacji, nagrań (audio i video), przygotowaniem aplikacji mobilnych, stron internetowych,podsumowujących/ towarzyszących, stanowiących część zadania.

8. Poligrafia – projekty graficzne i wydruk materiałów promocyjnych, informacyjnych iedukacyjnych, stanowiących część zadania oraz ich dystrybucja.

9. Dokumentacja/rejestracja realizacji zadania (filmowa, dźwiękowa, zdjęciowa).

10. Zakup biletów dla uczestników i osób związanych z realizacją zadania naprzedsięwzięcia kulturalne (np. wystawy, spektakle teatralne, koncerty) stanowiące integralną część zadania.

11. Noclegi i wyżywienie dla uczestników i osób związanych z realizacją zadania.

12. Niezbędne ubezpieczenia.

13. Koszty promocji i kampanii informacyjnej (np. druki, ich kolportaż, zakup czasu antenowego, projekt i prowadzenie strony internetowej zadania, gadżety promujące zadanie).Honorowanymi dokumentami finansowymi są tu m.in.:◦ bilety kolejowe i autobusowe;◦ faktura/rachunek za usługę transportową;◦ faktura/rachunek za zakup biletów – w przypadku zakupu biletów komunikacji miejskiej;◦ faktura za paliwo – w przypadku środka transportu, którym dysponuje beneficjent. Opis faktury powinien dodatkowo zawierać cel podróży i liczbę przejechanych kilometrów;◦ umowa użyczenia oraz rozliczenieprzebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka) – w przypadku prywatnych środkówtransportu użyczanych do realizacji zadania;◦ faktura/rachunek za parking; • opłaty za autostrady.Z zastrzeżeniem § 3 ust. 4 i 5.UWAGA! Koszt jednostkowy zakwaterowania ze środków dofinansowania nie może przekroczyć 300 zł/dobę.Z wyłączeniem opłat za korzystanie z Internetu. Do tej pozycji kwalifikuje się zakup domeny i hosting strony powstałej w ramach zdania.

14. Zakup praw autorskich lub licencji

15. Projekt i wykonanie lub zakup statuetek, dyplomów.

16. Koszt wynajęcia obiektów, pomieszczeń, przestrzeni (lokacji) na potrzeby realizacji zadania.

17. Koszty wynajmu sanitariatów, zabezpieczenia medycznego i ppoż., ochrony, sprzątania.

Z wyłączeniem licencji na oprogramowanie systemowe i użytkowe oraz z zastrzeżeniem § 5 ust. 18.Obejmuje opłatę za wynajem lokalu, zwyłączeniem kosztów eksploatacji pomieszczeń (opłaty za media) i opłat administracyjnych. Z wyłączeniem kosztów opinii i zezwoleń, koniecznych do zorganizowania wydarzenia kulturalnego.

W kwestiach nieokreślonych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy Regulaminu BLISKO– Biblioteka / Lokalność / Inicjatywy / Społeczność / Kooperacja / Oddolność, Kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Ustawie o organizowaniui prowadzeniu działalności kulturalnej.

źródło: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie