Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyraził zgodę na wpisanie swego nazwiska w księgi metrykalne w charakterze ojca chrzestnego siódmego syna Andrzeja Śliwczyńskiego, robotnika z Konina.

Pan Prezydent równocześnie nadesłał dla swego chrześniaka książeczkę wkładkową P. K. O. na sumę 50 zł.

Głos Koniński nr 38 Sobota 18 września 1937

Pan Prezydent Ignacy Mościcki w dekrecie z 1926 zobowiązał się, że każdy siódmy chłopak w rodzinie zostanie wpisany w księgi metrykalne jako jego chrześniak. Każdy z chrześniaków miał zagwarantowane dekretem przywileje. Dostawali od państwa książeczkę oszczędnościową, a na niej 50 zł (równowartość połowy ówczesnej pensji nauczycielskiej) na 6 proc.

Mieli też przywilej bezpłatnej nauki w kraju i za granicą, także na studiach wyższych, stypendium, bezpłatne przejazdy i opiekę zdrowotną. Ulgi na komunikację miało też rodzeństwo chrześniaka. Warunkiem było, aby rodzina chrześniaka była rdzennie polska, niekarana. Przyszłych chrześniaków wyszukiwali urzędnicy kancelarii prezydenta i urzędnicy gminni.

Rodzice natomiast zwracali się do Pana Prezydenta „Z powodu przybycia mi siódmego z rzędu syna mam wielki zaszczyt prosić Pana Prezydenta o zezwolenie na wpisanie do akt chrztu jako Ojca Chrzestnego mego nowo narodzonego syna, któremu na chrzcie świętym nadane będzie imię Ignacy (…)”

29 września 2009 roku śp. Pan Prezydent RP Lech Kaczyński zaprosił na spotkanie Chrześniaków Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. W Polsce funkcjonuje Krajowe Stowarzyszenie Chrześniaków Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, którego główną misją jest utrzymanie kontaktów między chrześniakami, organizowanie zjazdów krajowych.

Ogromnym sukcesem Stowarzyszenia było sprowadzenie ze Szwajcarii w 1993 roku prochów Prezydenta Ignacego Mościckiego i jego żony Marii. W dniu 29 września 2009 roku odbyło się spotkanie Chrześniaków z Lechem Kaczyńskim Prezydentem RP

Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP