W Konińskim Domu Kultury popłynął jazz. Muzycy stworzyli tak niezwykłą atmosferę, że chciało się zawołać: Niech jazz płynie w Koninie na zawsze! Projekt ,,Tu płynie jazz” to w tym roku cztery koncerty: Marty Król, Beaty Przybytek (13 października), a także Szymon Wieczorkiewicz Trio oraz Agi Zaryan wraz z Michał Tokaj Quartet (14 października).

Pierwszego dnia projektu ,,Tu płynie jazz” w Konińskim Domu Kultury piosenki legendarnego zespołu The Police i Stinga, zaaranżowane na nowo, wykonali dla konińskiej publiczności Marta Król i jej zespół. Marta Król Sextet – Tribute To The Police, wystąpili w składzie: Marta Król – wokal, Michał Jakubczak – fortepian, Przemysław Florczak – saksofon, Maciej Szczyciński – kontrabas, Grzegorz Kańtoch – perkusja, Filip Krzysztoporski – perkusjonalia. 

– Tak się składa, że niebawem mija 45 lat od powstania zespołu The Police, którego piosenki nas inspirują. Ja na tej muzyce się wychowywałam. W tym projekcie łączymy męskie piosenki z kobiecą emocjonalnością. Dajemy im nowego ducha, nowe instrumentarium – przywitała publiczność Marta Król. 

Marta Król to wokalistka jazzowo-soulowa, poruszająca się również w innych gatunkach muzycznych. Pedagog oraz trener emisji głosu. Wydała trzy albumy studyjne. Występowała i współpracowała między innymi z: Michałem Urbaniakiem, Bogdanem Hołownią, Kubą Badachem, Januszem Szromem, Andrzejem Lampertem.

Drugi koncert tego dnia to niesamowita Beata Przybytek. Jej głos uznawany jest za jeden z najciekawszych w Polsce. Wokalistka jest prawdziwym wulkanem energii, co natychmiast udzieliło się konińskiej publiczności.

Beata Przybytek przyjechała do Konina ze swoimi, jak mówiła, muzycznymi przyjaciółmi w składzie: Andrzej Gondek – gitara, Bogusław Kaczmar – instrumenty klawiszowe, Adam Kowalewski – bas, Tomasz Machański – perkusja.

– Bardzo się cieszę, że mogę wystąpić w Koninie, tym bardziej, że zdarzyło mi się już występować w tym mieście i bardzo ciepło wspominam konińską publiczność. Mój zespół to moi muzyczni przyjaciele, a będzie to koncert z moimi piosenkami, czyli z autorskim repertuarem – mówiła Beata Przybytek. 

W ich wykonaniu konińska publiczność usłyszała zróżnicowany materiał muzyczny, prezentujący repertuar z dwóch ostatnich autorskich płyt wokalistki. Koncert artystki był ekscytującą podróżą poprzez muzyczne stylistyki – od jazzu, bluesa, soul, R’n’B, funky, muzykę latynoską, aż po gospel. 

Beata Przybytek – wokalistka, pianistka i kompozytorka, uznawana za jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej. Współpracowała z najwybitniejszymi przedstawicielami polskiego jazzu, takimi jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Włodzimierz Nahorny, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak, Jazz Band Ball Orchestra. Jej kariera wokalna zaowocowała 6 albumami solowymi. Od lat jej nazwisko figuruje w ankiecie JAZZ TOP magazynu Jazz Forum.

Po pierwszym dniu projektu ,,Tu płynie jazz”, organizowanego przez Koniński Dom Kultury, przepełnieni muzyką, fantastycznymi brzmieniami i niesamowitymi głosami wokalistek, czekaliśmy z niecierpliwością na dzień drugi – 14 października w KDK wystąpili: Szymon Wieczorkiewicz Trio i Aga Zaryan z Michał Tokaj Quartet.   

Tradycją projektu ,,Tu płynie jazz” jest promocja muzyków związanych z Koninem. I tak o godz. 18.00 rozpoczął się koncert Szymon Wieczorkiewicz Trio. Szymon Wieczorkiewicz to muzyk, aranżer i kompozytor, nauczyciel kontrabasu i gitary basowej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie, założyciel i opiekun wielu form muzycznych, również tych, związanych z konińską szkołą muzyczną. Trio stworzyli: Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas, Filip Chojnacki – piano i Adam Wojdziak – perkusja.

Uwieńczeniem spotkania z jazzem w KDK był koncert Agi Zaryan. Wokalistce towarzyszył Michał Tokaj Quartet. Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia. Przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

– Dziś mamy dla państwa świeży program. Tym razem wszystko po polsku – przywitała się z publicznością Aga Zaryan. 

Projekt ,,Tu płynie jazz” organizowany przez Koniński Dom Kultury był świetną okazją, by całkowicie zanurzyć się w niezwykłe dźwięki, podziwiać niesamowite aranże, dać się porwać wyjątkowym interpretacjom jazzowym. Dziękujemy wspaniałej konińskiej publiczności, która fantastycznie czuje jazz! 

Foto: Marcin Oliński