Uwielbiam czytać Wasze komentarze pod publikowanymi przez Głos Koniński wspomnieniami. Jako, że pod poniedziałkowym postem „Międzynarodowy Konin” Pan Marek Kozłowicz napisał … a Szkoci ? Czy byli Szkoci ?

Uprzejmie odpowiadam zebranymi informacjami. Żeby zilustrować naszą opowieść wkleiłem w ulicę Gwoździarską Szkota, nazwijmy go Jack, z mojej podróży do Edynburga pamiętam, że to najpopularniejsze imię w Szkocji.

Dlaczego w ulicę Gwoździarską ?

Jest jedną z najstarszych ulic w Koninie, zachowała niezmienioną od XVIII wieku nazwę. Jedyna ulica, która przetrwała w kształcie wąskiej średniowiecznej uliczki.

Pozdrawiam, Dariusz Wilczewski… ja to chyba mam coś ze Szkota 😉

Na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej opublikowany jest tekst naszego Przyjaciela Pana Jerzego Łojko.

Szkoci w Koninie w XVI – XVIII wieku. Obecność Szkotów w Koninie, marginalnie zasygnalizowana w Dziejach tego miasta, pióra A. Wędzkiego, to jeden z bardziej interesujących wątków przeszłości. Bogata dokumentacja, zachowana w księgach grodzkich konińskich, aktach miejskich, nigdy nie była przedmiotem dokładniejszych badań wspomnianego autora.

Czytelników zainteresowanych szkocką problematyką, odsyłamy do tekstów publikowanych na stronach internetowych.

Zachowany wykaz kupców szkockich, osiadłych w polskich miastach i zobowiązanych do zapłacenia specjalnego podatku (zwany dziesięciną) na cele wojenne króla Karola II, władcy Szkocji z 1651 r., wymienia czterech Wyspiarzy, zamieszkałych w Koninie.

Publikacja A. B. Pernal i R. P. Gasse, pt. The 1651 Polish Subsidy to the Exilde Charles II jest dostępna na stronach Uniwersytetu Oxford. Jest to obszerne omówieni wykazu podatkowego zachowanego w Archiwum Głównym Akt Dawnych Warszawie.

Nie mniej ważny okazuje się tekst A. Bagińskiej, poświęcony Szkotom w Polsce, który ukazał się na stronach Canadian Slavonic Papers w marcu 2001 r.

Publikacja zawiera bogate informacje bibliograficzne [The learned Scots in Poland (from the mid-sixteenth to the close of the eighteenth century)].Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie dysponuje kartoteką źródeł do dziejów Szkotów konińskich, obejmującą kilkadziesiąt nazwisk.

Wśród nich wspomniano przedstawicieli rodzin Andrysów, Benethonów, Gibonów, Forbesów, Meltonow, Pekoków, Tomsonów i wielu innych.

źródło: http://www.mbp.konin.pl/…/szkoci-w-koninie-w-xvi-xviii-w

Wszystkich zainteresowanych Szkotami zapraszam również do Żychlina https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Ewangelicko-Reformowana_w_Żychlinie