ADWOKACKIM OKIEM. FELIETON SPECJALNY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MEDIACJI – MEDIACJA W SPRAWACH GOSPODARCZYCH.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, który w tym roku przypada 21 października 2021 r., napiszę kilka zdań o mediacji gospodarczej. William Ury, amerykański mediator, autor wielu publikacji na temat negocjacji, w swojej książce „Dochodząc do Tak” napisał: „Może wydawać się to dziwne, ale świat potrzebuje więcej, a nie mniej konfliktów. Wyzwanie polega nie na eliminacji konfliktu, ale na przekształceniu go”. Konflikt jest bowiem nieuniknionym elementem życia i często prowadzi do zmian na lepsze. Mediacja – również mediacja gospodarcza – jest szansą na pozytywne przekształcenie konfliktu.

Moi klienci biznesowi szybko dali się namówić na mediacyjne sposoby rozwiązywania sporów. Przedsiębiorcy po prostu lubią kreatywnie myśleć. Mediacja może być zabawą – wyzwaniem – aby znaleźć niepowtarzalne, twórcze, czasem bardzo nietypowe rozwiązanie, żeby wszystkie strony sporu wygrały (zasada win-win).

Co dodatkowo decyduje o tym, że mediacja jest atrakcyjnym sposobem rozwiązywania sporów pojawiających się w biznesie?

  1. Ograniczenie kosztów

Opłaty sądowe są dość wysokie, zwykle wynoszą aż 5% wartości przedmiotu sporu. Koszty procesu to także koszty prawników, biegłych, jak również stracony czas, który można wykorzystać skupiając się na prowadzeniu firmy. Mediacja jest postępowaniem tańszym od sądowego, a pozwala uzyskać ten sam rezultat.

  1. Szybkość

Według zachodnich statystyk, 65% ugód mediacyjnych jest zawieranych w czasie krótszym niż 3 miesiące. Dzięki mediacji można rozwiązać konflikt na kilku spotkaniach, a w sądzie nawet najprostsze sprawy trwają latami. W sprawach gospodarczych szybkie rozwiązanie sporu może mieć kluczowe znaczenie dla kondycji finansowej firmy.

  1. Eliminowanie niepewności

Mediacja pozwala uniknąć niebezpieczeństwa nieprzewidywalnej decyzji sądowej: to strony tworzą indywidualne rozwiązania i poszukują korzystnych dla siebie rozwiązań.

  1. Reputacja

Reputacja firmy, jej marka, to w świecie biznesu wartość nie do przecenienia. Mediacja pozwala chronić wizerunek marki unikając rozgłosu na temat sporu.

  1. Zaufanie

Łączenie wspólnych wysiłków dla osiągnięcia porozumienia przywraca między partnerami handlowymi dialog i zaufanie. Pozwala planować w przyszłości wspólne przedsięwzięcia.

  1. Łatwiejsza ściągalność należności

90% ugód mediacyjnych jest wykonywanych dobrowolnie bez konieczności uruchamiania procedury egzekucyjnej. To bardzo ważne dla firm – bezskuteczna egzekucja to koszty, a czasami niebezpieczeństwo dla bytu przedsiębiorstwa.

  1. Ugoda zastępuje wyrok

Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, jest tytułem wykonawczym, który umożliwia wszczęcie procedury egzekucyjnej u komornika. Ugoda ma więc prawną moc wyroku i zastępuje wyrok sądowy.

Na zdjęciu most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie.

Remigiusz Szczepaniak

Autor jest konińskim adwokatem, prowadzi własną kancelarię adwokacką, specjalizuje się w prawie zamówień publicznych i prawie samorządu terytorialnego.