🇵🇱 W tym roku obchody 11 listopada przyjęły w naszej gminie szczególną formę, gdyż odsłanialiśmy aż 2 murale (jeden w Budzisławiu Kościelnym, drugi w Kleczewie).Obydwa o tematyce historycznej,

🇵🇱 Na ścianie budzisławskiej remizy powstał mural o wymiarach 10x5m, który nosi nazwę: „Budzisławski wątek pod Monte Cassino”. Upamiętnia lokalnych, budzisławskich bohaterów biorących udział w słynnej bitwie z 1944 roku.

🇵🇱 Na jego powstanie Ochotnicza Straż Pożarna w Budzisławiu Kościelnym pozyskała dotację ze środków Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

🇵🇱 Inicjatorem i pomysłodawcą projektu był Błażej Kościelski – społecznik, wieloletni skarbnik OSP Budzisław Kościelny, który zmarł w czasie jego realizacji.

🇵🇱 Aby uczcić pamięć tego wyjątkowego Druha, który wkładał całe serce w działalność swojej jednostki, oddano Mu hołd minutą ciszy, a jego nazwisko zostało uwiecznione na muralu.

🇵🇱 Idea stworzenia muralu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino wynika z chęci uwypuklenia wkładu lokalnych patriotów w historię Polski i świata i przekazania młodemu pokoleniu, że godnych podziwu bohaterów można znaleźć tuż obok.

Na muralu wspomniane są dwa nazwiska: Wojciecha Andrzejewskiego, który był saperem, oraz Stefana Domerackiego, który z kolei był artylerzystą.

🇵🇱 Całkowity koszt inwestycji wyniósł 13.900 zł, z czego 11.150 zł pochodzi z dotacji MON, a pozostała część to wkład osobowy i finansowy wniesiony przez OSP Budzisław Kościelny.

🇵🇱 Kleczewski mural to fragment obrazu M. Gierymskiego „Patrol powstańczy”, który powstał na ścianie budynku OSP Kleczew.

🇵🇱 Mural upamiętnia Powstanie Styczniowe, podczas którego dochodziło do potyczek także na ziemi kleczewskiej, a na cmentarzu parafialnym w Kleczewie znajduje się zbiorowa mogiła powstańcza z 1863r.

🇵🇱 Mural nosi nazwę: „Gloria victis et gloria memoribus” – chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają.

🇵🇱 Utrwala w pamięci kleczewian i osób odwiedzających miasto wysiłek Polaków w walce o niepodległość. Ponadto przybliża dzieje oręża polskiego z czasów, gdy naród polski nie miał własnej czynnej armii i wolność Ojczyzny musiał się bić w szeregach o charakterze partyzanckim.

🇵🇱 Odsłonięcie obydwu murali było bardzo uroczyste. Z rąk Pana Pułkownika Mirosława Jakubowskiego odebrałem list gratulacyjny skierowany do nas przez Szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Ministra Mariusza Błaszczaka.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Bardzo serdecznie dziękuję Druhom z obu jednostek za skoordynowanie działań, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie pysznego (jak zawsze!) poczęstunku, wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w organizację i uświetnienie wydarzenia oraz Mieszkańcom, którzy poświęcili chwilę aby wspólnie świętować 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mariusz Musiałkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Kleczew