Mamy dobrą wiadomość – rozpoczęliśmy publikację kolejnych odcinków bloga na temat żydowskiego Konina: https://akcjakonin.pl/rozmowy-z-kierownikiem-archiwum…/

Zachęcamy do lektury również tych, którzy jeszcze nie czytali odcinków zeszłorocznych. Nasze stowarzyszenie otrzymało mały grant z miasta. W jego ramach przetłumaczone są już na angielski wszystkie odcinki bloga opublikowane na stronie Akcji Konin w zeszłym roku. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy publikować kolejne.

Wśród nich, dalszy ciąg rozmów z kierownikiem konińskiego oddziału Archiwum Państwowego, panem Piotrem Rybczyńskim. Dowiemy się, m.in. czemu Leopold Infeld został pozwany przez miejskiego architekta, jak przedwojenny Konin z jego żydowską społeczność pamięta Hanna Jarodzka, córka ostatniego przedwojennego burmistrza Konina, Wincentego Grętkiewicza (mamy też nadzieję, że pani Hanna niedługo odwiedzi Konin), kogo nazywano konińskim Judymem.

Nawiązaliśmy też kontakt z potomkami rodziny Kapłanów i mamy nadzieję, ze będziemy mogli opublikować zachowane w tej rodzinie wspomnienia dotyczące Konina.

Wszystkich zainteresowanych historią miasta prosimy o zarezerwowanie sobie popołudnia 12 maja na spotkanie w synagodze i spacer po Starówce. Będziemy mieli wówczas okazję poznać niezwykłego gościa.

Więcej o spacerze i naszym gościu, już niedługo.

Na zdjęciu, wykonanym pomiędzy rokiem 1914 a 1920 przez M. Pęcherskiego,

dawne Przedmieście Kolskie.#żydowskikonin#Konin_Tu_płynie_energia#Energialudzi

Akcja Konin