Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Do widzenia, do jutra”

Zapraszamy w sobotę, 22 kwietnia o 16.30 do Kina Centrum w Konińskim Domu Kultury na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem będzie to debiut reżyserski Janusza Morgensterna – film ,,Do widzenia, do jutra”. 

Krótka Historia Polskiego Kina to nowy cykl spotkań w Kinie Centrum, na który zapraszamy wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. Przegląd filmów jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych w Polsce na dużych, kinowych ekranach. Projekt realizują najlepsze kina studyjne.

W lutym Kino Centrum zaprezentowało widzom z Konina i okolic ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), drugim filmem w cyklu był ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku, w kwietniu nadszedł czas na ,,Do widzenia, do jutra” – debiut reżyserski Janusza Morgensterna z 1960 roku. Film z udziałem Zbyszka Cybulskiego i Teresy Tuszyńskiej oraz z muzyką Krzysztofa Komedy, należy dziś do kultowych tytułów polskiego kina lat 60.

Tło wydarzeń, o których opowiada film, stanowią autentyczne wątki z życiorysu Zbyszka Cybulskiego, współzałożyciela, reżysera i aktora gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Autentyczna jest także postać Marguerite, córki francuskiego konsula, spędzającej w Polsce jedynie wakacje i święta. W prostą, romantyczną przygodę, autorzy filmu wpletli sceny realizowane w prawdziwych gdańskich piwnicach studenckich, próbując w ten sposób utrwalić niepowtarzalne zjawisko, jakimi były kabarety w drugiej połowie lat 50. Pragnęli oddać ich nastrój, urodę i przesłanie, a tym samym wyrazić stan ducha, tęsknoty ówczesnej młodej inteligencji. Gra Zbyszka Cybulskiego oddaje to wszystko, co ukrywa się w cieniu, poza wypowiadanymi słowami, lecz jest obecne w życiu: niezgoda na nietrwałość uczuć, na świat, w którym nie ma miejsca dla romantyzmu, na szczęście ulotne jak chwila.

Zapraszamy przed duży ekran, do Kina Centrum, by zobaczyć ten film w nowej odsłonie, po rekonstrukcji cyfrowej. Projekcja będzie poprzedzona prelekcją video Tomasza Kolankiewicza – kuratora cyklu. Jest to niezwykle ciekawy element projektu, gdyż dowiecie się z niego m.in. o historii filmu, jego twórcy, tematyce, realiach polityczno-społecznych jego powstania, a także sztuce operatorskiej, grze aktorskiej, montażu, scenografii kostiumach i w końcu o aktualnym wymierza dzieła i jego interpretacji.

Bilety: 10 zł 

Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu: 

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 września
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada